Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Architektúra


Svet hľadá ľudí, ktorí dokážu niečo urobiť
a nie takých, ktorí dokážu akurát vysvetliť,
prečo to neurobili..


Ak existuje architekt, ktorého pozná aj laická verejnosť, tak potom je ním určite Frank Lloyd Wright. Ľudia, ktorí neprečítali ani slovo z jeho literárnych prác, neváhajú a vzývajú jeho meno. Mnohí z tých, ktorí nie sú ani slovkom oboznámení so základmi organickej architektúry, túžia bývať v dome, ktorý navrhol práve Frank Lloyd Wright. Simon and Garfunkel o ňom dokonca spievajú. Určite to nepreháňame, ak povieme, že Frank Lloyd Wright je legenda. Ba čo viac, bol veľkou legendou už počas svojho života. Nemalým dielom k tomu prispel aj Wrightov cit pre „sebazviditeľnenie" a škandálmi poznačený osobný život, čo jasne dokazuje jeho biografia pod názvom Many Masks (Veľa tvárí). Oveľa dôležitejšiu úlohu pri vytváraní legendy však zohrali jeho genialita a originalita.
Zdálo by se, že je to vlastně snadná cesta ke všeobecné spokojenosti. Pokud bychom druhým neubližovali, nepodváděli je, nesnažili se je okrást, byl by svět krásný. Bohužel to nefunguje. Proč lidé překračují hranice druhých? Proč podléhají touze polepšit si na úkor druhého?
Pritzkerova cena sa udeľuje od roku 1979 a je niečo ako Nobelova cena pre architekta. Je to najvyššie ocenenie, aké možno v našej profesii získať. Ak si preštudujete nasledujúci zoznam, zistíte, že sa tam veľa mien zo Slovenska ani z okolitých krajín nevyskytuje.
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.