Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Články

Polyfunkčný megaprojekt Centrop

Za Lamačom majú pretiecť miliardy eur
Polyfunkčný megaprojekt Centrop má na 850 hektároch ubytovať 60-tisíc ľudí, univerzity a športoviská
[18.3.2008, eTREND / Peter Kremský]

Na okraji Bratislavy sa chystá realitný megaprojekt. Na veľtrhu nehnuteľností vo francúzskom Cannes predstavili „najväčší investičný projekt v Európe“ – Central European Valley pre zhruba 60-tisíc obyvateľov.

Ide o územie medzi Lamačom, Záhorskou Bystricou a automobilkou Volkswagen vedľa diaľnice Bratislava-Malacky. Centrop má priniesť obytné štvrte, technologický park, logistický areál, golfové ihrisko, ako aj kancelárie, obchody, parky a ďalšie časti.

Stojí za ním spoločnosť Opera Reform Alfa, s.r.o. s materskou spoločnosťou v Luxembursku. Podľa Marka Chatrného z českej firmy Reform Capital ide o spoločný podnik jeho firmy so slovenským developerom Opera zo skupiny Immofin. Ten je známy najmä polyfunkčným súborom Rozadol v širšom centre Bratislavy.

Financie na výkup pozemkov v lokalite mala Opera Reform Alfa podľa M. Chatrného získať od investičného fondu, do ktorého prispievajú najmä londýnski investori. Vysvetľuje, že sa im z celkovo 850 hektárov plánovanej rozlohy zóny podarilo zatiaľ vykúpiť zhruba 250 hektárov. Pripúšťa, že by do projektu mal ešte vstúpiť ďalší silný realitný hráč, čo bolo aj dôvodom prezentácie v Cannes.

Developer zadal riešenie územia štyrom pracovným tímom z renomovaného Massachusetts Institute of Technology v USA, ako aj spoločnosti INVI zo Švajčiarska. Tie vypracovali zámer, v ktorom sa v priebehu 20-30 rokov počíta v niekoľkých fázach s výstavbou komerčných budov s vyše 600-tisíc štvorcovými metrami, univerzitného areálu a technologického parku so zhruba 900-tisíc m2 podlahových plôch, či olympijského areálu s futbalovým a hokejovým štadiónom.

Ťažiskom však má byť rezidenčná výstavba od rodinných bytov po bytovky, celkovo tu má vzniknúť niekoľko desiatok tisíc bytov pre zhruba 60-tisíc ľudí. Celkové náklady na výstavbu sa predpokladajú v objeme niekoľkých miliárd eur. Výstavba by sa po vykúpení pozemkov a získaní povolení mohla rozbehnúť o niekoľko rokov.

Projekt sa čiastočne prekrýva s dávnejšie ohláseným zámerom spoločnosti Penta postaviť v rovnakej lokalite polyfunkčný projekt Port. Podľa riaditeľa odboru Real Estate Penty Juraja Šaštinského majú svoje plány na štvrtine celkového 1000-hektárového poľa medzi diaľnicou a Volkswagenom. Vo vlastníctve majú zhruba 150 hektárov najmä pri lamačskom výjazde.
viac na http://reality.etrend.sk/129709/realitny-biznis/
za-lamacom-maju-pretiect-miliardy-eur
Žádné komentáře
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.