Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Zaujímavosti

Pohár mlieka každý deň: heslo už v praveku!

Už v prehistorických dobách sa naši predkovia držali hesla, že mlieko treba konzumovať každý deň. A pili ho dokonca omnoho skôr než sa vôbec predpokladalo. Zdá sa, že odhady vedcov budú prekonané minimálne o dve tisícročia!
Podľa zachovaných dôkazov naši prapredkovia konzumovali mlieko domácich zvierat už pred 8500 rokmi, teda o 2000 rokov skôr než sme doteraz tušili. Medzi prvými konzumentmi mlieka boli pastieri zo severozápadného Turecka - vie sa však, že mlieko nepili ako také, ale spracovávali ho na maslo, jogurt a syry.

Ako však zistiť, kde a kedy sa začalo piť mlieko? Archeológovia preskúmali tisícky keramických nádob z neskorej doby kamennej, ktoré pochádzajú nielen z Turecka, ale aj juhovýchodnej Európy a stredného Východu.

V nádobách hľadali pozostatky mliečnych tukov, stopy ktorých sa im na neglazovenej keramike dobre zachovali a v niektorých prípadoch sa ich podarilo datovať zhruba do obdobia 6500 rokov pred n.l. Podľa kostí v oblasti nálezu vedci určili, že sa miestni obyvatelia chovali dobytok a nie kozy alebo ovce, ako pôvodne očakávali.

V minulosti sa vedci domnievali, že ako prvé sa začalo piť ovčie a kozie, nie kravské mlieko. Severozápadné Turecko sa tak stalo priekopníkom v zavádzaní tejto novej potraviny do ľudského jedálneho lístku. Je to predovšetkým preto, že má ideálne podmienky na chov dobytka.

Bolo to skôr? Výskumy ukazujú, že ku konzumácii zvieracieho mlieka nemohlo prísť skôr ako pred 7000 rokmi, dospelá populácia doby kamennej totiž dovtedy nedokázala spracovať mliečnu laktózu.

Ako náhle však naši dávni predkovia začali konzumovať mlieko, stalo sa dôležitou súčasťou jedálneho lístka a pomocou genetickej mutácie sa schopnosť tráviť mlieko i v dospelom veku rozšírila po celom európskom kontinente.
Žádné komentáře
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.