Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Zaujímavosti

Prvenstvo na severnom póle – nevyriešená záhada

Zaujímavé bolo kedysi objavovanie neznámych zemí, oblastí alebo území. Cestovanie v minulosti nebol len koníček ako je tomu teraz, ale aj náročná práca, cesta za slávou a nesmrteľnosťou. Každý cestovateľ sa chcel do dejín zapísať tak, aby sa na neho nikdy nezabudlo.
Takýto sen snívali aj polárnici pred sto rokmi, muži, ktorí chceli byť prvý na severnom póle. Dodnes je to však nevyriešená záhada, pretože nikto naisto nevie, kto bol vlastne prvý na severnom póle. Kým o južnom póle to vieme s určitosťou povedať - prvý tam bol Roald Amundsen v roku 1911, o dobytie severného pólu sa vedú stále polemiky.

Prvenstvo sa vraj delí medzi troch cestovateľov. Boli nimi traja Američania - polárnik Frederick Cook, ktorý tam vraj bol v roku 1908, potom Robert Peary, ktorý tvrdil, že tam bol prvý v roku 1909 a nakoniec ešte Richard Byrd, ktorý letel k pólu lietadlom a vraj ho dosiahol v roku 1926. Kde sa však traja bijú spravidla vyhráva štvrtý!

Určite si dávate otázku, ako je možné, že to nikto z určitosťou nevie, však? Pokúsime sa vám rozpovedať polárny príbeh vo viacerých verziách a môžete sa prikloniť na stranu Cooka, Pearyho, Byrda alebo najpravdepodobnejšieho polárnika, ktorý severný pól určite dobyl.

Polárnik Frederick Cook sa označil za prvého človeka na severnom póle a dosiahol ho vraj 22. apríla 1908. Cooka ako prvého človeka na severnom póle však spochybnil americký odborník Robert Bryce. Tejto problematike sa už venuje niekoľko rokov a napísal dokonca aj knihu o dobývaní severného pólu.

Bryce má viacero dôvodov na to, aby Cooka označil za klamára. V roku 1990 sprístupnili jeho denník, ktorý obsahoval protichodné tvrdenia, čo, kde a kedy robil. Dokonca dátum, ktorý označil dňom dosiahnutia pólu bol v rozpore s tým, čo v ten deň robil. Bryceho domnienky potvrdil aj Michael Robinson z Hartfordskej univerzity, ktorý tiež napísal knihu o tejto polárnej záhade.

Robinson spochybnil fotografie, na ktorých má byť severný pól, pretože také podľa neho mohol urobiť aj niekde inde. Cookovi chýbal aj hĺbkomer, čo je vlastne najspoľahlivejší nástroj pri dokazovaní severného pólu. Cook tvrdil, že hĺbkomer nemal preto, lebo by bol veľmi ťažký. Veľmi slabá výhovorka.

Mimochodom už dávnejšie sa odhalilo iné Cookove klamstvo. Tvrdil, že ako prvý zdolal horu Mount McKinley a to v roku 1906, ale neskôr sa zistilo, že jeho fotky sú urobené z iného bezvýznamného vrcholu vzdialeného šestnásť kilometrov od tejto hory. Frederick Cook chcel niečo dosiahnuť, ale dosahoval to len pomocou klamstva.

O necelý rok americký polárnik Robert Peary tvrdil, že dosiahol severný pól - ako prvý. Písal sa rok 1909 a táto správa mala za následok to, že Roald Amundsen, ktorý sa chystal dobyť severný pól, sa radšej rozhodol, že skúsi šťastie na južnom póle, pretože nechcel byť len „druhý" na tom severnom.

Pearyho ako prvého človeka na severnom póle však tiež spochybňuje odborník Bryce. Peary uvádzal vo svojich denníkoch až neuveriteľnú rýchlosť, akou sa k severnému pólu presúval. Dokonca počas posledných piatich dní tvrdil, že za deň zdolal 41 kilometrov, a pritom na nohách v tom čase už nemal väčšinu prstov. Odumreli mu kvôli rozsiahlym omrzlinám.

Peary na rozdiel od Cooka síce hĺbkomer mal, ale bol mu úplne na nič, pretože fungoval len do hĺbky niečo viac ako 400 metrov. Ako odborníci zistili neskôr, Peary i Cook nevedeli vôbec pomocou uhlomeru vypočítať zemepisnú polohu. Pearyho dôkazy o dosiahnutí severného pólu dokonca v roku 1911 spochybnil aj Kongres USA. Dostal sa vraj len do vzdialenosti 160 kilometrov od severného pólu.

Tretí Američan - Richard Byrd sa tiež označil za prvého, ale až v roku 1926. Cez severný pól preletel, ale tento prelet nemal dostatočne potvrdený, a podľa všetkého ho minul. Potvrdil to aj jeho denník, ktorý v roku 1996 sprístupnili v americkom štáte Ohio ostatným odborníkom. Byrd klamal, tak ako pred ním dvaja jeho krajania.

Na severnom póle sa nakoniec ako prvý ocitol Roald Amundsen, ktorý to na začiatku vzdal kvôli Pearymu, ktorý vyhlásil, že tam bol prvý. Napokon bol to Amundsen, ktorý sa práve kvôli Pearyho vyhláseniu obrátil na juh, a pokoril tak južný pól. Predbehol tak svojho rivala Roberta Scotta, ktorý aj napriek tomu, že na južný pól vyrazil skôr, dorazil tam až ako druhý, ale už nikdy sa odtiaľ nevrátil. Keď prišiel na južný pól a dozvedel sa, že Amundsen ho predbehol, na druhý deň sa v zlom psychickom stave vydal na spiatočnú cestu. Z päťčlennej Scottovej výpravy nakoniec nik neprežil. O osem mesiacov neskôr ich mŕtve telá našla záchranná expedícia.

Roald Amundsen skutočne preukázal to, že na severnom póle bol. Dostal sa tam vzducholoďou Norge 12. mája 1926. Na palube vzducholode bol aj taliansky konštruktér a pilot vzducholodí Umberto Nobile a Američan Lincoln Ellsworth, ktorý túto cestu financoval.

Aj keď viacero expertov na túto problematiku ako prvého človeka na severnom póle označilo nórskeho polárnika Roalda Amundsena, pravdu o prvom človeku v tomto kúte sveta sa asi nedozvieme. Každému z týchto štyroch polárnikov sa však podarilo to, o čo sa vlastne pokúšali na začiatku. Všetci chceli, aby ich mená boli zapísané do histórie, a to sa im aj vlastne podarilo. O každom z nich sa bude ešte dlho hovoriť.
Žádné komentáře
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.