Šmoulové
Vtip dňa
RSS nouvelles
Odpočítavaní
Přihlášení
Hodiny
Kalendář
Ankety
Guestbook
Statistika
Psyché
EQ v. IQ
Emočná inteligencia ukazuje na hlbšiu a komplexnejšiu rovinu, ktorá sa zdá v mnohých ohľadoch dôležitejšia než je samotné IQ. Sleduje našu schopnosť reakcie v strese, zvládanie náročných situácií a rovnako si všíma mieru sebavedomia v každodennom živote. Emočná inteligencia popísaná psychológom Golemanom v podstate znamená cit pre vlastné emócie so schopnosťou ich správneho hodnotenia a tak regulovania vlastného správania a správania k druhým ľuďom.
5 základných zložiek EQ
- sebaovládanie - zvládanie a kontrola citov
- sebauvedomenie - poznanie samých seba, svojich emócií a regulácia vlastného správania
- motivácia - schopnosť využiť emočný potenciál pre dosahovanie cieľov
- sociálne zručnosti - nadväzovanie a udržovanie spoločenských vzťahov
- empatia - vnímanie emócií druhých a následná regulácia správania k nim
EQ zasahuje do všetkých oblastí osobnosti - sebaistota, sebadôvera, riadenie impulzov, zodpovednosť za vlastné správanie a pracovnú výkonnosť, ctižiadostivosť, vytrvalosť, iniciatíva, schopnosť poučiť sa na vlastných chybách, empatia, schopnosť načúvať a komunikovať, diplomacia, vyjadrovanie svojich pocitov, schopnosť urovnať konflikt a prijať kompromis, atď.
EQ verzus IQ
Osobnosť s vyváženým pomerom IQ a EQ má veľkú šancu na úspech v pracovnom i súkromnom živote. Cvikom a skúsenosťami sa dokonca môže stať ešte lepším, keď EQ presiahne IQ. Naopak ten, kto má nadpriemerné IQ ale iba priemerné EQ máva často problémy v zamestnaní i spoločnosti. Veľkou výhodou i príležitosťou pre osobný rozvoj a kariéru je však skutočnosť, že emočná inteligencia sa dá na rozdiel od IQ skvalitňovať a rozvíjať oveľa ľahšie.
Emočný tréning prináša možnosť postupne sa zbavovať starých emočných návykov a vytvárať nové. Emočná inteligencia je vyjadrená v ľudskej zrelosti. Prejavuje virtuozitou medziľudských vzťahov, v ktorých dokážeme nadviazať vzťah, sme otvorení, empatickí, vnútorne čistí, skutočne takí, akí sme, dokážeme hovoriť o svojich potrebách, ale dokážeme pomôcť aj druhým ľuďom. Je to prirodzená cesta k ľudskosti. Akýkoľvek pokrok v oblasti emócií zásadne ovplyvňuje všetko, čo sa deje okolo nás. Zvyšovanie emočného povedomia je najväčšia investícia do seba a do spoločnosti. Ľudia pracujúci na svojej emočnej inteligencii ovplyvňujú svoju sociálnu inteligenciu a znižujú potrebu závislosti (fajčenie, prejedanie, alkohol, atď.). Investícia do osobného rastu a sebauvedomenia vlastných emócií je dnes natoľko významná, že stojí za realizáciu.
Žádné komentáře