Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Psyché

Smiech je liek!

Takto vyslovená veta nie je pre ľudí nič prevratné. Už to vieme všetci, nielen vedci, že ten kto sa smeje je zdravší. Psychológovia a ďalší špecialisti sa teraz snažia objasniť tajomstvo smiechu. Nikto presne nevie, kde smiech vzniká, pravdepodobne však závisí na mozgovom kmeni. V mozgu teda môže byť nejaké centrum smiechu.
Každý človek sa smeje niečomu inému  a smiech prejaví aj podľa situácie a duševného rozpoloženia. Niekto sa dobre zasmeje na vtipe, na vtipnom momente v okolí, ale niektorí sa smejú aj vtedy, keď sú nervózni. Podľa vedeckých výskumov však nie je podstatné na čom sa smejeme, ale, že sa smejeme.

Pre ľudský organizmus smiech znamená obrovské uvoľnenie, pretože sa uvoľňujú hormóny šťastia a klesajú hormóny stresu. Tí, ktorí sa často smejú bývajú chorí len zriedkavejšie. Už len predstava smiechu vyvolá zvýšenú produkciu beta-endorfínov, ktoré v ľudskom organizme odstraňujú pocit bolesti. Úsmev znižuje krvný tlak a dokonca spaľuje prebytočné tuky.

Smiech zlepšuje činnosť mozgu a  pracovný výkon až o štyridsať percent. Dobré rozosmiatie má rovnaký účinok ako pätnásť minút bicyklovania.  Smiech zapája do činnosti až sedemnásť svalov tváre a osemdesiat ďalších svalov medzi hlavou a bruchom, dokonca dych dokáže zrýchliť až na neuveriteľných sto kilometrov za hodinu.

Pri sledovaní reakcií mozgu pomocou magnetickej rezonancie, vedci zistili, že smiech aktivuje rôzne časti mozgovej kôry, ale nikto zatiaľ nevie prečo, práve tieto. Človek nemá nad smiechom vedomú kontrolu, smiech nám proste naordinovala sama príroda do našich génov.

Človek je jediný živočích, ktorý sa smeje a plače: on jediný bol zasiahnutý rozdielom medzi tým, aké veci sú, a aké by mali byť“. Túto vetu povedal anglický spisovateľ William Hazlitt na začiatku 19. storočia, a nie je už tak celkom pravdivá, pretože sa nesmejú len ľudia, ale aj zvieratá.

Smejú sa napríklad šimpanzy i orangutany, aj keď tento opičí smiech je hlasovo iný ako ten ľudský. Pozrite sa však na smejúceho šimpanza, ktorý vycerí horné zuby - človek má presne rovnakú mimiku ako opice.

Najspoľahlivejšie vyvolanie smiechu je jednoznačne šteklenie, aj keď poniektorí ľudia hovoria, že nie sú štekliví.  Všetci sme štekliví, ale každý na inom mieste tela. Podľa štatistík sa ženy smejú častejšie ako muži. Deti sa však počas dňa zasmejú až štyristokrát za deň, kým dospelí len pätnásťkrát. Pritom úsmev alebo zasmiatie nie je nič ťažké.

Smiech má dokonca aj svoj deň. Prvý Svetový deň smiechu oficiálne usporiadalo Dánsko 18. januára 2000. Motto tohto prvého Svetového dňa smiechu bolo: „Predstierajte smiech, až kým sa nezačnete smiať naozaj od srdca“.

Skúste sa teda zasmiať v spoločnosti ľudí a uvidíte čo to s nimi urobí alebo sa len usmejte na okoloidúcich. Zlepšíte si tým náladu nielen vy, ale bude sa usmievať aj vaše okolie. Život bude iný, taký šťastnejší.

Dostojevskij povedal nádhernú vetu o smiechu: „Ak chcete do človeka vniknúť a nazrieť mu do duše, neskúmajte ako mlčí, alebo ako hovorí, alebo ako plače, ba ani to nie, ako blčí tými najvznešenejšími ideami, radšej sa mu prizrite, keď sa smeje“. Smiech je predsa korenie ľudského života, tak si ním okoreňme náš uponáhľaný život.
Žádné komentáře
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.