Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Psyché

Émile Coué (1857 - 1926) už na začiatku 20. storočia dospel k poznaniu, že hypnóza je vlastne v zásade vždy autohypnózou. Hypnotizér len v klientovi vyvolá predstavu zamýšľaného účinku a klient sám ho potom uskutoční autohypnózou...
Je tomu asi 100 let, kdy se odborníci, především psychologové, začali zabývat výzkumem lidské inteligence s pomocí IQ - inteligenčního kvocientu.
Kdo věří v boha, povede prý spokojenější život, vyplývá z nejnovější vědecké studie. Věřící lidé podle ní lépe zvládají stresové momenty, jako je ztráta zaměstnání a rozvod. Ateisté ale snahy vést rovnítko mezi náboženstvím a štěstím považují za "nesmyslné", uvedla BBC.
Turgeněv napsal jeden krátký příběh: V jednom městečku žil velmi inteligentní člověk, génius. Ve stejném městě žil i hrozný hlupák, idiot. Jednoho dne přistoupil k inteligentnímu člověku tento hlupák a chtěl, aby mu řekl, jak se stát inteligentním. Inteligentní člověk se ho zeptal, zda chce být inteligentní nebo pouze vypadat jako inteligentní, protože stát se inteligentem je velmi dlouhý proces, ale inteligentně vypadat je velmi snadné. Idiot řekl, aby mu ukázal tu snadnější cestu, že stačí, když bude inteligentně vypadat...
Blokovaný duševní konflikt vzniká tehdy, je-li to co je důvěrně známé, co je v životě běžné, nebo to co s jistotou očekáváme, náhle přerušeno událostí, která je vnímána jako šokující, zatímco tělo a nervový systém se nacházejí ve stavu snížené rezistence, případně síly.
Emoce byly v kultuře 20. století dlouho přehlížené jako nepodstatné a určené nanejvýš pro soukromé potřeby. Přisuzovaly se spíše ženám, zatímco muži měli na starosti logické myšlení. Dnes už víme, že skutečnosti neodpovídá ani jedno. Emoce nejsou typicky ženské a zrovna tak není typicky mužské ani racionální uvažování.
Pokud se člověk podřídí svým biorytmům, bude mu to lépe myslet a bude výkonnější. Naopak, kdo na své biorytmy „kašle“, může mít zdravotní problémy jako neurózy, deprese apod. Alespoň toto tvrdí odborníci na chronologii, což je vědecká disciplina zabývající se lidskými biorytmy.
Takto vyslovená veta nie je pre ľudí nič prevratné. Už to vieme všetci, nielen vedci, že ten kto sa smeje je zdravší. Psychológovia a ďalší špecialisti sa teraz snažia objasniť tajomstvo smiechu. Nikto presne nevie, kde smiech vzniká, pravdepodobne však závisí na mozgovom kmeni. V mozgu teda môže byť nejaké centrum smiechu.
Ako a kedy vznikol jazyk? Túto otázku si už určite položili viacerí z nás. Možných odpovedí existuje celá rada. Teórie hovoriace o vzniku, pôvode a vývine jazyka nájdete opísané v mnohých knihách, či odborných článkoch. Ťažko povedať, ktorá je tá najsprávnejšia. Ak si aj odmyslíme úvahy náboženské alebo mytologické, stále zostávame obklopení množstvom viac, či menej vedecky podložených teórií.
Kto by nepoznal skratku IQ? Inteligenčný kvocient a jeho meranie pomocou všakovakých testov si od počiatku minulého storočia vybudoval pevnú pozíciu v našom podvedomí. Jeho výška bola dlhodobo považovaná za dobrý ukazovateľ úspešnosti v živote. Ako sa však ukazuje, nie je to celkom tak. Ak ste si doteraz mysleli, že úspešnú kariéru možno urobiť len na základe výborných výsledkov v práci, mýlite sa. Životy ľudí totiž riadia emócie. A tak sa vedľa známeho pojmu IQ začína objavovať pojem ďalší: emočná inteligencia (EQ).
1  
2  
3  
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.