Šmoulové
Vtip dňa
RSS nouvelles
Odpočítavaní
Přihlášení
Hodiny
Kalendář
Ankety
Guestbook
Statistika
Go(o)dness
Vitamíny v zelenine
Starí Rimania nazývali mrkvu kráľovnou medzi všetkými druhmi zeleniny. A to právom. Mrkva obsahuje veľké množstvo provitamínu A - karoténu. Nájdeme v nej aj vitamíny radu B a PP, vitamín E a C, nerastné látky, cukry, bielkoviny a pektínové látky. Vysoký obsah karoténu v mrkve pomáha nášmu organizmu v stavoch vyčerpanosti aj v dobe rekonvalescencie. Je výborným podporným prostriedkom pri chorobách pečene, žltačke, črevných zápaloch a tráviacich poruchách.

Pre imunitu celkom postačí zjesť jednu mrkvu denne. Americkí vedci poukazujú na to, že ½ litra mrkvovej šťavy má pre ľudský organizmus omnoho väčší význam ako množstvo vápnikových tabletiek. Surová mrkva by preto mala byť každodennou súčasťou nášho jedálneho lístka. Ale pozor! Veľmi zdravá je aj varená mrkva. Z tej je naše telo schopné vstrebať omnoho väčšie množstvo beta-karoténu. Vitamíny A, E a C sú označované za vitamíny krásy. Ak nám chýbajú, naša pokožka je popolavá a šupinatá. Aj v tomto prípade je najlepším zdrojom obyčajná, neobyčajná mrkva.
Špargľa: Liek i skrášľovací prostriedok
Špargľu pestovali už starí Egypťania, Gréci a Rimania ako liečivú rastlinu. Ako poľnohospodárska plodina sa však špargľa začala pestovať až v 16. storočí. Dnes je tento zdroj vitamínov a minerálov prístupný v ktoromkoľvek supermarkete, takže môžete po ňom siahnuť i vy. Špargľa má relatívne krátku sezónu, približne od mája do konca júna, takže ak chcete pocítiť jej pozitívne účinky, treba sa poponáhľať.
Zloženie špargle
Špargľa pozostáva z 95 % z vody a vďaka tomu má len veľmi malý obsah kalórií. Zároveň aj relatívne dlho zostáva v žalúdku, čím sa stáva diétnou potravinou číslo jeden. Naproti tomu obsah vitamínov a minerálov je skutočne bohatý. Vitamín C a E, betakarotén, vitamíny skupiny B, minerálne látky ako kálium, železo, magnézium, kalcium a meď robia zo špargle priam zázrak prírody. Vynikajúci účinok má na zlepšenie funkcie obličiek, pečene a pľúc. Podporuje látkovú výmenu, znižuje cholesterol a pôsobí protizápalovo. To je skutočne dosť na to, aby sme sa snažili počas sezóny, ktorá trvá od apríla až do konca júna, skonzumovať čo najviac tohoto životabudiča.Správna príprava
Príprava špargle nie je zložitá, len treba vedieť, ako na to. Tesne pred prípravou očistíme zhrubnuté časti cca 2 cm od vrcholčeka smerom nadol a drevnaté konce odstránime. Varíme v malom množstve vody podľa hrúbky a typu - 15 min. (zelená špargľa) až 20 minút (biela špargľa). Vodu, v ktorej sme špargľu varili, môžeme použiť na prípravu omáčky alebo polievky. Treba však myslieť na to, že smotanová omáčka tejto inak naozaj diétnej potravine pridáva na kalóriách. Najlepšie chutí len tak s maslom alebo posypaná syrom.
Zopár tipov a trikov
- Čerstvú špargľu spoznáte podľa toho, že má pevne uzavretú hlavičku, nedá sa ohýbať a nemá nepríjemný zápach.- Staršiu špargľu odhalíte podľa jej sivastej farby na reze.
- Citrónová šťava zabezpečí, aby špargľa pri varení zostala biela, prípadne svetlozelená alebo fialová.
- Pri teplote 0 °C je možné špargľu skladovať maximálne 1 týždeň.
- Pri skladovaní musíme zabezpečiť chladné, tmavé a vlhké miesto (napríklad v mokrej utierke v chladničke alebo pivnici).
- Zmrazená špargľa vydrží až 9 mesiacov (biela sa nepredvára, len treba odstrániť drevnaté časti).
Zdravá a chutná kapustová zelenina - Vitamínové BOMBY
Posilnite svoj imunitný systém a dodajte telu množstvo potrebných živín. Nepotrebujete na to drahé vitamínové prípravky, stačí vám kapustová zelenina zo záhradky alebo z najbližšieho trhu!
Biela kapusta
Je lacná, všestranná a zdravá. Vyberajte si len pevné hlávky. Vysoký obsah vitamínu C sa nestratí ani tepelnou úpravou. Vláknina reguluje trávenie a povzbudzuje lenivé črevá. Dodá telu antioxidanty, ktoré zlepšujú odolnosť organizmu proti chorobám. Často sa z nej pripravuje kyslá kapusta a plnené kapustné listy.Červená kapusta
Má pevné, ale o niečo menšie hlavy ako biela kapusta a spoznáte ju vďaka výraznej tmavočervenej farbe. Tá sa môže pridaním octu alebo citrónovej šťavy ešte zintenzívniť. Pre svoju zvláštnu arómu je vhodná na prípravu šalátov a na dusenie. Je bohatá na minerálne látky ako vápnik a vitamíny B1 a B2.Kel
Jeho kučeravé listy sú výrazne aromatické a dodajú vám vitamín A, fosfor, vápnik, železo a selén. Znižuje hladinu cholesterolu, pozitívne vplýva na črevá a žalúdok. Je výborný na prípravuRužičkový kel
Vďaka mrazom sa minihlavičky stávajú chuťovo výraznejšími a ľahšie stráviteľnými, zvýši sa v nich obsah cukru. Malé ružičky môžete surové nakrájať do šalátov. Najlepšie chutí udusený ružičkový kel alebo varený v polievke. Obsahuje veľké množstvo dôležitého vitamínu C.Čínska kapusta
Má veľmi chutné listy, obsahuje vitamíny C a B, fosfor, magnézium, železo a draslík. Znižuje hladinu cholesterolu, ale aj riziko rakoviny. Je ľahko stráviteľná a posilňuje imunitný systém. Nespôsobuje plynatosť, preto je vhodná aj pre ľudí s citlivým žalúdkom a pri rozličných diétach.Výživná a lacná zelenina - Nízkotučné TEKVICE
Ak rozmýšľate, ako by ste si obohatili svoj jedálny lístok, teraz je to správne obdobie na prípravu rôznych jedál z tekvice. Môžete sa ich najesť do sýtosti, pretože obsahujú málo kilojoulov a veľa vitamínov.
Bohaté na živiny
Podľa oranžového zafarbenia dužiny môžete odhadnúť množstvo karoténu v tekvici. Čím je dužina tmavšia, tým viac karoténu obsahuje. Tekvice sú zdrojom železa, medi, draslíka a horčíka.
Účinky na trávenie
Dužinu tekvíc tvorí prevažne voda a vláknina, ktoré priaznivo pôsobia na trávenie. Vláknina na seba viaže škodlivé látky z čreva a tie sa spolu s ňou ľahko vylúčia z organizmu. Tekvice zároveň znižujú množstvo tukov v krvi a pôsobia močopudne, preto ich konzumáciu odporúčajú pri ochorení obličiek. 100 g tekvice má len 88 kJ.Semienka nevyhadzujte!
Po spracovaní dužiny sa zamerajte na semienka, ktoré vám dodajú ešte viac účinných látok. Obsahujú skoro všetky stopové prvky, vitamínyTekvicová šťava
Rovnako pozitívne na naše telo pôsobí aj pitie šťavy z tekvíc. Podporuje trávenie aj odvodňovanie organizmu. Odporúča sa pri chorobách močových ciest a zápche.Skladovanie v zime
Ak máte veľkú úrodu tekvíc, dajte si záležať, aby ste ich uskladnili v suchom a chladnom prostredí. Vydržia vám tak až do jari. Počas celej zimy ich môžete pripravovať na sladko aj na slano, dusiť, zavárať alebo plniť a zapekať. Dobrú chuť!Špenát nám poskytuje prvé jarné vitamíny
V listoch špenátu sa nachádza množstvo dôležitých látok. Sú mimoriadne cenné, najmä na začiatku jari. Organizmus je zoslabený nedostatočným prísunom čerstvej zeleniny, preto sa špenát stáva jednou z prvých zelenín dopestovaných na vlastnej hriadke.
Špenátové listy obsahujú množstvo sacharidov a bielkovín. Z dôležitých vitamínov je to vitamín C (kyselina askorbová), vitamín A - ako karotén a vitamíny skupiny B. Z minerálnych látok sú najviac zastúpené fosfor, draslík a železo. Ďalšími obsahovými látkami sú kyselina listová a chlorofyl. Sekretín špenátu povzbudzuje tvorbu a vylučovanie tráviacich štiav.
Špenát sa vysieva skoro na jar, v polovici marca na zber v máji, alebo v auguste na jesenný zber. Vysiaty v letných mesiacoch by rýchlo vybehol do kvetu. Seje sa do riadkov vzdialených od seba 20 až 25 centimetrov, do hĺbky 2 až 3 centimetre.
Špenát siaty má krátke vegetačné obdobie (30 až 45 dní, okrem zimných mesiacov). Pestuje sa ako predplodina pred plodinami, ktoré sa vysádzajú alebo vysievajú po 15. máji (uhorky, rajčiaky, zeler). Môže sa použiť aj ako následná plodina po všetkých druhoch skorých zelenín pestovaných v prvej trati alebo po strukovinách.
Zber prezimovaného špenátu je aktuálny v apríli. Je to oproti špenátu z jarnej sejby zhruba o 20 dní skôr. Môžu sa zberať jednotlivé dobre vyvinuté listy, ale aj listové ružice s listovými stopkami. Zber sa končí pred vybiehaním rastlín do kvetu. Nemá sa zberať za mokrého alebo horúceho počasia, lebo špenát by sa mohol zapariť a rýchlo zvädnúť.
Konzumnou časťou je prízemná ružica listov. Prevažná časť úrody sa spracúva na mrazený pretlak, ale veľmi chutný je aj v čerstvom stave vo forme rôznych šalátov, či po tepelnej úprave ako prívarok alebo v mäsových roládach. Uplatní sa aj pri výrobe zelených domácich cestovín, pridaním pomletého špenátu alebo pretlaku do cesta.
Jedzte papriku: Má málo kalórií a veľa vitamínov
Ak sa staráte nielen o svoje zdravie, ale aj o ladné krivky, radíme vám pravidelne chrumkať papriku. Preto sa odporúča nakrájať si ju buď do práce, alebo namiesto čipsov k sledovaniu televízie. Má totiž málo kalórií a obsahuje až tretinu dávky balastných látok, ktoré denne potrebujeme na bezproblémové trávenie. Určite viete, že paprika je vynikajúcim zdrojom vitamínu C. Okrem toho obsahuje dostatok draslíka, horčíka a železa.Pre vysoký obsah vápnika je paprika dobrá aj na vaše kosti a kĺby. Vďaka účinnej látke kapsaicín, ktorú naše chuťové poháriky vnímajú ako viac či menej štipľavú príchuť papriky, sa osvedčila pri zápche a nadúvaní. Skúma sa aj v súvislosti s ničením
ZAUJÍMAVOSTI
→ Okrem pokusov s paprikou pri vedeckých či lekárskych výskumoch experimentujú s ňou aj poľnohospodári. Okrem klasickej zelenej, žltej a červenej papriky existuje už aj biela, bledožltá, a dokonca aj čierna.→ Kolumbus ju priviezol z Ameriky do Španielska, kde sa začali pestovať jej sladké, polosladké až štipľavé odrody.
→ Kanadskí vedci zistili, že podporuje pocit sýtosti.
→ Štipľavá paprika vraj zrýchľuje látkovú premenu až o 27 percent.
Cibuľové vitamíny
Cibuľa vynikajúco pôsobí na naše zdravie, ibaže to najcennejšie, čo v nej je, sa stráca jej tepelnou úpravou. Pretože pre charakteristický pach nemôžeme túto zeleninu obyčajne konzumovať počas dňa surovú, doprajme si ju aspoň večer, najmä ako prísadu do šalátov aj sterilizovaných. Možno neviete o tom, že cibuľa má blahodarný vplyv na chudnutie. Cibuľou podľa možností dopĺňame jedlá s vysokým obsahom živočíšnych tukov, či už ide o mäso, údeniny či vajcia. Okrem iného má totiž tú vlastnosť, že je schopná znižovať obsah cholesterolu v krvi. Vňaťové cibuľky, ktoré sa objavia na jar, sú nedoceneným zdrojom vitamínov. Preto neodhadzujme ani kúsok vňate, nadrobno nakrájaná chutí aj na chlebe s maslom. Môžeme si ju namraziť do mikroténových vrecúšok aj na zimu...
Žádné komentáře