Šmoulové
Vtip dňa
RSS nouvelles
Odpočítavaní
Přihlášení
Hodiny
Kalendář
Ankety
Guestbook
Statistika
Vzdelanie & zaujímavosti
Načo mozog potrebuje toľko energie?
Nové štúdie riadené Národnou akadémiou vied v Spojených štátoch amerických preukázali, že dve tretiny energie v mozgu sú využívané na „zapálenie” neurónov alebo nervových buniek alebo na odosielanie signálov. Zvyšná tretina je využitá na zabezpečenie správnej funkcie neurónov, tzv. “údržbu buniek”.
Vedci dospeli k tomuto záveru vďaka zobrazeniu mozgu pomocou spektroskopickej magnetickej rezonancie (MRS), ktorá umožnila merať produkciu jeho energie pri rôznych činnostiach. Kolektív výskumníkov použil metódu MRS na meranie hodnoty produkcie adenozíntrifosfátu (ATP) v mozgu potkana. Cieľom tohto merania bolo zistiť, či tvorba ATP je prepojená s mozgovou aktivitou a to tak, že sa zmerala spotrebovaná energia behom rôznych úrovní vedomia.
Testovanie preukázalo, že hodnoty ATP sa viditeľne menia v záslosti od mozgovej aktivity. V prípade, že sú potkany omráčené produkujú o 50% menej ATP molekúl, ako keď sú v čiastočnej anestézii. Molekuly ATP vyprodukované vo chvíli keď je mozog neaktívny sú využívané hlavne na údržbu buniek, kým dodatočné ATP nájdené u bdelejších jedincov poháňajú ostatné mozgové funkcie. Vedci sa preto domnievajú, že v pri plnom vedomí je pre údržbu buniek využívaná iba 1/3 vyprodukovaných ATP, zvyšok sa využíva na aktivity mozgu.
„Udržiavacia energia” je dôležitá pre udržanie mozgových tkanív pri živote a pre mnoho ďalších biologických fuknkcií mozgu, napríklad pre komunikáciu neurónov.
Tím v súčasnosti študuje energetické požiadavky mačacieho mozku, u ktorého je rovnako na prvý pohľad zrejmá závislosť na aktivite. Dalšími v poradí sú ľudia, ktorých ako vedci dúfajú, budú mocť študovať už “veľmi skoro”.
http://blog.doucovanie-vzdelavanie.sk/159/naco-mozog-potrebuje-tolko-energie/
Žádné komentáře