Šmoulové

Informace

Vtip dňa

RSS nouvelles

Odpočítavaní

RSS

RSS

Vzdelanie & zaujímavosti

Je tomu asi 100 let, kdy se odborníci, především psychologové, začali zabývat výzkumem lidské inteligence s pomocí IQ - inteligenčního kvocientu.
Bylo by úžasné pohybovat se ve světě tak, aby se vám takové situace vyhýbaly. Bohužel to nejde. Pokud se tedy nemůžete psychickým úderům od druhých vyhnout, musíte se je naučit zvládat.
Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Kapatoch preberali od 13.stor. funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Hrad je..
Pokud se člověk podřídí svým biorytmům, bude mu to lépe myslet a bude výkonnější. Naopak, kdo na své biorytmy „kašle“, může mít zdravotní problémy jako neurózy, deprese apod. Alespoň toto tvrdí odborníci na chronologii, což je vědecká disciplina zabývající se lidskými biorytmy.
V místech, kde se řeka Svratka zakusuje do skalnatých vrcholů Českomoravské vysočiny, byla ve 13. století započata stavba mohutného hradu, dnes známeho pod jménem Pernštejn. Hrad si dodnes zachoval svojí pozdně gotickou až renesanční tvář, přesně takovou, jakou měl v 16. století, kdy byl dostavěn.
Už v prehistorických dobách sa naši predkovia držali hesla, že mlieko treba konzumovať každý deň. A pili ho dokonca omnoho skôr než sa vôbec predpokladalo. Zdá sa, že odhady vedcov budú prekonané minimálne o dve tisícročia!
Pripravujete sa na prijímacie pohovory, konkurz alebo skúšku? Chcete požiadať o zvýšenie platu alebo vyjadriť svoju nepokojnosť? Pre mnohých neznamenajú tieto dôležité okamihy v živote nijaký problém. Existuje však skupina ľudí, ktorých spája jedna spoločná črta - neprekonateľná tréma.
O čo vlastne ide? Tento princíp je založený na fakte, že náš život je zložený z 10% z toho, čo sa nám jednoducho stane – a až z 90% z toho, ako na to budeme reagovať. A čo to teda v praxi znamená? Ak sa nad tým zamyslíte, skutočne nemáme kontrolu nad tými 10%.
Pritzkerova cena sa udeľuje od roku 1979 a je niečo ako Nobelova cena pre architekta. Je to najvyššie ocenenie, aké možno v našej profesii získať. Ak si preštudujete nasledujúci zoznam, zistíte, že sa tam veľa mien zo Slovenska ani z okolitých krajín nevyskytuje.
Zaujímavé bolo kedysi objavovanie neznámych zemí, oblastí alebo území. Cestovanie v minulosti nebol len koníček ako je tomu teraz, ale aj náročná práca, cesta za slávou a nesmrteľnosťou. Každý cestovateľ sa chcel do dejín zapísať tak, aby sa na neho nikdy nezabudlo.
Jaskyne sú nevšednými prírodnými fenoménmi, ktoré svojím čarom často vyrážajú dych. Ukrývajú v sebe množstvo tajomstiev, predstavujú akýsi rozprávkový svet. Túto neobyčajnú krásu ponúka svetu aj Slovensko. Klenoty ukryté v našom podzemí každoročne priťahujú státisíce domácich i zahraničných turistov...
Na vrchu Sitno bolo v prvých storočiach n.l. opevnené hradisko vybudované Kvádmi. Patrilo k systému opevnení vybudovaných od Dunaja pozdĺž Ipľa až k Sitnu. Slovania obsadili hrad pravdepodobne v polovici 6.storočia...
Slavkov u Brna a zdejší zámek jsou spjaty zejména s více než čtyřsetletou přítomností a působením starobylého šlechtického rodu Kouniců. Stavba zámku podle plánů D. Martinelliho, upravených později architektem Velmaggim a stavitelem Petruzzim, trvala více než půl století, od konce devadesátých let 17. století do šedesátých let 18. století.
Novodobý hrad prestavaný z pôvodného hradu. Stredoveký hrad stál na mieste dnešného Smolenického zámku na úpätí Malých Karpát nad obcou ronakého mena.
Najrozsiahlejšie hradné zrúcaniny na Slovensku rozprestierajúce sa na travertínovej kope a dominujúce širokému okoliu. Zrúcaniny ležia 5 km na SZ od Žehry časť Hodkovce.
Rekonštruovaná hradná zrúcanina nad obcou na ľavom brehu Váhu, povyše Strečnianskeho prielomu. Spolu so Starým hradom vytvára ojedinelú dvojicu stredovekých pevností.
1  
2  
3  
4  
5  
 
V prípade ak sa na stránke nachádzajú články, fotky, ktoré podliehajú autorským právam, prosím, oboznámte ma s tým na adrese modrejsmoula@azet.sk.Autor sa zrieka zodpovednosti za akýkoľvek právny postih z dôvodu obmedzenia a neoprávneného šírenia autorských práv, bez predchádzajúceho upozornenia.Zmyslom tejto stránky nie je protiprávne konanie, stránka slúži výhradne na súkromné účely.